Otázky a odpovědi
1.Co je to ten skunk vlastně za zvíře?
Skunk pruhovaný
Skunk pruhovaný nazývaný někdy též skunk smradlavý (Mephitis mephitis Schreber, 1776) je šelma s charakteristickým černobílým zbarvením a způsobem obrany proti svým nepřátelům - využívá silně páchnoucího výměšku svých pachových žláz. Skunk se v nebezpečí obrátí proti vetřelci zády a je schopen vystříknout odporně zapáchající sekret pachových žláz až na vzdálenost 3,5 m a obvykle docela přesně zasáhne oči útočníka.
Popis
délka: 35-40 cm
délka ocasu: do 40 cm
Hmotnost: 1,5-6 kg
délka života: 7-10 let
Potrava
Skunk pruhovaný je masožravec, který se živí převážně velkými druhy hmyzu a malými savci. Příležitostně nepohrdne ani mršinami, spadaným ovocem, oříšky a vajíčky ptáků hnízdících na zemi.
Výskyt
Severní Amerika
Způsob života
Skunk pruhovaný je noční zvíře, které se přizpůsobilo životu s člověkem a žije mnohdy ve městech a vesnicích na zahradách. Ve volné přírodě je obyvatelem řídkých lesů.
2.A co to je "petskunk"?
Petskunk je skunk odchovaný od velmi nízkého věku na lahvi, zbavený análních pachových žlázek, případně i kastrovaný. Tvor pevně fixovaný odchovem na člověka. Narozdíl od svých divokých soukmenovců mazlivý, nebojácný, nekousavý- prostě polidštěný a přitom nezbavený svých vkladů - chytrosti, učenlivosti, sociálních vazeb.
Fotografie paní Deborah Cipriani z Ohia dokazuje jak je petskunk přítulný, foto zdroj Wikipedie:
Foto zdroj Wikipedie.
A tahle spodní je už naše osobní zkušenost. Věčně zvědavá Čárka, nad námi klimbající kocour Kubík.... :-)
3.Co dělá petskunka jedinečným a rozdílným od "obyčejných" skunků?
Petskunk odchovaný člověkem a fixovaný na člověka je jiný než skunk odchovaný zcela matkou. Matka z principu divokého, byť v zajetí žijícího tvora naučí svá mláďata ostražitosti k lidské ruce, jisté bázlivosti, obranným reflexům. Skunk odchovaný klasicky nemůže být bezproblémovým mazíčkem.
Fotografie : zdroj Wikipedie.
.
foto: zdroj Wikipedie
Ano- je to mazel- sledování TV ve třech.... Jen kocour nahoře vetřelce ignoruje..
4. Tak jak je to tedy? Smrdí??
Pokud nejsou skunkovi v ranném mládí odstraněny pachové žlázky, je připraven se celoživotně v případě podle něj posouzeného ohrožení ( třeba i fiktivního) vypálit na nepřítele . Tekutina, podle literatury dokáže přesně zasáhnout na několik metrů, intenzita pachu je taková, že naplní bez problému prostor tří nafukovacích tenisových hal a je stále nesnesitelně zapáchající. Kromě toho skunk instintivně "míří" na oči domnělého nepřítele. Tekutina je kromě smrdutosti navíc extremně pálivá, okamžitě oslepující zasaženého . Pokud není okamžitě vypláchnuta dostatečným množstvím čisté vody , způsobuje několikadenní zánět spojivek.
Vlastní zbavení žlázek je náročný výkon, který lze provést pouze na velmi dobře vybavených veterinárních klinikách. Provádí se totiž pouze v ranném věku skunčat, podle vývoje ve váze nejdříve od 240 a nejpozději těsně kolem 350g. V té době jsou žlázky velikosti malého hrášku. Lze je v celkové anestezii odstranit a nezpůsobit výkonem problém v dané operované oblasti. Problematické ovšem je, že velikost kolem 350g je první akceptovatelná pro anestezii a zároveň poslední vhodná na uskutečnění zákroku.
V roce věku již mají žlázky průměrně velikost křepelčího vejce, přiléhají těsně k močovému a vyměšovacímu ústrojí a operační výkon je komplikovaný. Při nesprávně provedené operaci v pozdějším věku hrozí stálé pomočování, potíže s vyměšováním obecně. V plné dospělosti je výkon takřka nemožný- podle slov jednoho známého veterinárního lékaře: To by bylo na zavření kliniky..... :-)
Zbavení žlázek nezbavuje skunka pohlavního pudu, nechybí mu v sociálních vazbách. Pouze ho činí zranitelnějším, pokud by byl vypuštěn do přírody. Což ovšem u "petskunka" nepřichází v úvahu.
V některých zemích je tento zákrok zakázán.
Skunk s funkčními žlázkami se coby domácí mazlík NEHODÍ!!! Riziko, že se lekne pak reflexně zareaguje a "vybydlí" svým chovatelům byt neudýchatelným odérem, je příliš vysoké. 
Vlastní pach v čistotě udržovaného skunka je obdobně snesitelný jako u kočky nebo psa. Stejně tak jako u koček nebo psa- někdo cítí, někdo ne.
V této nádobě jsou v rajčatatové šťávě uložené odoperované žlázky ( bílé útvary na obrázku - v reálu kolem 1,5 cm velké)všech malých skunčat, která měla Betina slpolu s naším Šampokem a Čárkou po tomto zákroku. Proč ve šťávě? Eliminuje částečně odporný puch, který dokáží i tito prckové ve váze 280 g vypustit při pocitu ohrožení. Velikost oproti tělíčku skunčete je opravdu úctyhodná.
5. Pro koho se tedy hodí petskunk?
Hodí se pro člověka se vztahem k živým tvorům. Pro lidi zaneprázdněné přes den( kteří si rozumně nepořídí pejska, jenž by jejich celodenní nepřítomností trpěl). Pro lidi prostorově limitované, pro lidi kterým chybí doma živé zvíře a nemohou mít z časových důvodů pejska a z prostorových důvodů kočku.
Proč? 
Protože skunk je víceméně noční živočich se schopností přizpůsobit režim života zvyklostem domácnosti. Nevadí mu nepřítomnost člověka během dne. V klidu ji prospí . Naopak s postupujícím odpolednem ožívá je hravý, komunikativní,akční a vynalézavý. Takže ideál pro klasicky zaměstnané lidi, přicházející domů vpodvečer ze zaměstnání, toužící se věnovat živému tvorovi. Další noční život pak skunk obětuje rád ve prospěch spánku. Je to svým způsobem lenošník.. :-)
Pro denní samostatný život bez člověka je skunk naprosto spokojen v zařízené voliéře, kde by kočka trpěla nedostatkem podnětů. Voliéra s pelíškem, vodou v misce několika oblíbenými hračkami a záchůdek s kočkolitem je pro skunka dostatečný domov. Nikoliv vězení. Na anglickém webu( https://www.petskunks.co.uk) jsem nalezla luxusní verzi domácí voliéry,a le stejně tak dobře se bude skunk cítit v skromnějším příbytku:
Naopak- ponechat skunka na volno hrozí demolicí bytu. Pokud není "ve svém" , uklidí "po svém" zbytek svěřeného prostoru. Z jednoho německého chovatelského webu( beepworld.de) jsem si chtěla vypůjčit odstrašující foto dokumentující snaživost nudícího se skunka při demoličních pracech v bytě, plném roztrhaných koberců a vytrhané podlahy ,ale autor webu - vcelku pochopitelně :-)
kopírování snímku neumožňuje.
Zároveň je skunk dostatečně učenlivý aby pochopil princip chůze na vodítku, procházky s páníčkem si dokáže takřka "psovitě" užít. Jen musí mít majitel na paměti, že skunk je blízce příbuzný s paličatou fretkou a v lezení na stromy mrštný jako kočka. Vodítko je jistota, že nebudou dovádějícího skunka lákat z výšek přivolaní hasiči.
Skunk - respektive petskunk se tak stává ideálním domácím mazlíčkem pro městského pracujícího člověka, netoužícího po večení pejska v dešti nebo neustálém uklízení a likvidaci rozškrábaných křesel po aktivní kočičce. Čímž nechci jako majitel více koček mluvit proti nim. Jen musím uznat, že skunk je "o číslo jinde" :-)
6. Jakých barev mohou být skunkové ?
Ufff... Vzdychl Sam Hawkins : " Jestli se nepletu..."
( nečtenáři mayovek mi prominou :-) )
Barev je opravdu mnoho!
Kromě základní černé s bílými "varovnými " pruhy mohou být dnes skunkové v mnoha zesvětlených variantách a k tomu různě položenými odznaky.
Vzhledem k rozdílnému názvosloví amerických a evropských chovatelů mi dá delší dobu poskládat fotky z netu k jednotlivým barvám. Proto jsem si zaskočila na weby , kde mají již tabulku barev skoro celou.
Výborně zpracovaná barevná řada americké klasifikace je k vidění zde:
https://www.skunk-info.org/colrmark/marks.htm
Další barevná klasifikace - evropská je k vidění zde:
https://asamweide.de/stinktier/farben-zeichnungen/
Kromě těchto barev jsou i poddruhy skunků zbarvené strakatě -Nádhera, což?! :-)
foto : zdroj Wikipedie
Pro pobavení doporučuji shlédnout tohle video: :-)))))))
https://www.youtube.com/watch?v=WTQc-WEb5h8
7. Co potřebuji pro spokojený život skunčíka?
Skunkovi lze v dnešní době pořídit v zooshopech prakticky vše,co jen majitele napadne. Vybavení, hračky, prostředky na údržbu srsti nebo kosmetiku.... Základem vždy bude bytelný příbytek. Jeden takový vzorový jsem nalezla na skupině přátel skunků PET SKUNKS UK . Tato ubikace má mnoho plusů - dělený prostor, odevíratelná víka pelíšků, silné pletivo. Jako letitý chovatel všeho možného vidím však i nedostatky : Dřevo je velmi těžce dezinfikovatelný materiál, okénka jsou roztomilá, ale slušelo by jim plošné překrytí pletivem z vnitřní strany, Protože pokud skunka přestane jeho ubikace bavit, bude mít velmi zjednodušenou cestu k její likvidaci . Respektive dávám zvídavému tvorovi den na realizaci totální demolice..... :-) Ovšem s jistými úpravami a trošinku více "chovatelsky" vybavený bude exkluzivním "bejváčkem" pro pár skunčíků mimo období námluv , březosti a odchovu mladých skunčat. V té jmenované době by vyhovoval pouze mamině neboť sameček musí být v této době oddělen.
zdroj fotografiií PET SKUNKS UK- Debie Orme
Náš "činžák" pro dva skunčí dorostence. Výhodou je jeho omyvatelnost a možnost oddělit oba v případě, kdy chceme dopřát jednomu prckovi individuální přilepšení stravy.
Co všechno "potřebuje" majitel skunka jsem si vypůjčila od budoucí majitelky skunčíka, návštěvnice stejné diskuzní skupiny na facebooku- paní Genevieve Rose Ava . Myslím, že většina nakoupených věcí bude dělat radost spíše paní majitelce... :-)
Ale je pravda , že základní věci pro spokojený život skunčíka lze v téhle hromadě úžasných věciček objevit:
Kočkolit, lopátku na vybírání WC, hračky, postrojek, vodítko, hřeben hustý, jemný i drátěný, nůžtičky na krácení drápků, šampon, mističky....
Neméně důležitý je jeden nebo několik ROHOVÝCH WC. Skunk se totiž velmi rád naučí čistotě právě do růžků. Výběr rohu lze skunčíkovi zjednodušit umístěním záchůdku.
foto zdroj PET SKUNKS UK, Genevieve Rose Ava
8. Co vůbec jí skunk?
Skunk v přírodě vyhledává smíšenou potravu, velmi pestrou. Nelze předpokládat , že v zajetí mu budou stačit mražená jednodenní kuřata nebo psí granule.
Navíc je skunk ( podobně jako kočky) závislý na příjmu taurinu v potravě. Ten je nezbytný pro zdravý a prosperující výživový stav skunka.
Taurin se v konzervované potravě prakticky nevyskytuje. Proto je velmi důležité krmit skunka i čerstvou potravou.
Složení potravy dospělého skunka:
70 % zelenina a uhlohydrátová složka:
-
fenykl,okurky,mrkev,paprika,cukety, celer
-
kedlubny, květák, brokolice- pouze v minimálním množství neboť nadýmají
-
vařené brambory, kukuřičná zrna- velmi opatrně- příliš mnoho škrobů v potravě způsobuje tloustnutí skunků
15 % ovoce:
-
hrušky, jablka, maliny , hroznové víno
-
tropické ovoce jako je mango, papaya, kaki, kiwi, melouny.....
-
banány jen v omezeném množství
5 % mléčné výrobky:
-
sušené mléko pro kočky ( obsahuje taurin)
-
tvaroh, mozarella
10 % maso:
-
granulované superpremiové krmivo pro psy
-
jednodenní kuřata, kuřecí srdéčka, mouční červi, sarančata, švábi, nítěnky, sardinky ( syrové), holata hlodavců, myši, potkani
Nevhodné je krmit pouze kočíčí stravou ( konzervami) jsou příliš tučné a obsahují příliš mnoho proteinů. Pokud není možné zajistit pravidelné dávky přirozené ( čerstvé masité) stravy, je nutné doplnit taurin ve formě potravního doplňku- vitaminová pasta pro koťata od renomovaných firem zajistí pořebu taurinu bezvadně.
Příklad ranní porce stravy pro dva dorůstající skunčíky: meruňka, paprika, rajské jablko, okurka, kousínek blumy,, kousek cukety, lžice masové kapsičky pro štěňata se zamíchanou vitaminovou pastou:
Večerní dávka by pak měla obsahovat: syrové masité jídlo (holata, srdéčka..), trošku rozmražené kukuřice nebo vařeného bramboru, kousek fenyklu, kousek okurky, kousek cibulky, moučného červa.... trochu suchých psích granulí na noc samozřejmostí je dostatek pitné vody.
9. A co zdraví ? Jak o něj pečovat?
Skunk může trpět civilizačními chorobami stejně tak jako pes nebo kočka a zároveň je z titulu svého živočišného druhu ohrožen i nemocemi vyskytujícími se u dravců i všežravců.
Z civilizačních zátěží jmenujme na prvním místě sklon k obezitě. Škemrající skunk je totožný se škemrajícím pejskem- pokud vyškemrá, příště to zkusí znovu. A upřít na svého majitele pro obměkčení pohled hladem týraného jedince umí dokonale! :-)
Další velice nepříjemná a život ohrožující záležitost odvislá od majitelovy péče souvisí se stravou . Je to možnost rektálního výhřezu. Stav, kdy část konečníku a někdy i tlustého střeva opustí dutinu břišní a sliznicí ven visí ze zádi postiženého jedince. Tato náhlá komplikace se může vyskytnout u mláděte po odstranění análních žlázek, při déletrvajícím průjmu nebo naopak zácpě. První pomoc ze strany majitele spočívá v udržení čistoty vyhřezlé části střeva( opláchnout vodu, možno navlhčit nedráždivou mastí např. lékařskou vaselinou. Nejlépe je však dopravit postižené skunče neprodleně k veterinárnímu lékaři.
Až k úmrtí vedoucí chorobou může být perzistující říje a jí podnítěná následná "vzpoura hormonů" u nenakrytých samiček, vedoucí ke ztrátě hmotnosti, oslabení a možno i k úhynu. Pokud nezamýšlíme samičku využít v chovu, měla by být z výše popsaného důvodu vykastrována ve věku 6 - 9 měsíců.
Kastrace je tedy nezbytná u samiček, u kterých se neuvažuje o pořízení miminek. Zákrok je nevratný a spočívá v odněntí veškerých reprodukčních orgánů.
U samců se kastrace využívá hlavně z důvodů zamezení "značkování". Skunčí "chlapi" svá teritoria značí obdobně jako kocouři.
Přenosné nemoci- Skunk může onemocnět většinou nemocí vyskytujících se u psů. Proti některým lze skunky ale očkovat stejně jako psy . Režim očkování je rovněž totožný jako u psích výrostků - začíná se na 6-8 týdnech a podle zvolené vakciny se dokončí vakcinační schéma. Očkovat lze dnes proti psince, hepatitidě, leptospiroze, parvoviroze a i dalším nemocem včetně lymské boreliozy. Doporučuje se použití vakcin jednodušších a další očkování přidávat postupně. Vzteklinu se doporučuje očkovat nejdříve ve věku 3 měsíců,lépe však v 6. měsících. Dřívější očkování nemá ani smysl- imunitní odpověď organismu není dostatečná.
Vzhledem k tomu, že CZ je země vztekliny prostá, nemusíme se jí až tolik obávat i při pozdnějším naočkování. Naopak- pozdější očkování je mládětem lépe přijímáno a snášeno.
Vnitřní parazité- stejně jako psy a kočky je nutno skunka odčervovat. Mládě skunka se doporučuje odčervit počínaje 3-4 týdnem věku , většinou spolu s matkou. Zbavení vnitřních parazitů lze provést dvojím způsobem. Buď preventivně v cca 3 měsíčních až 1/2 ročních intervalech u dospělce nebo léčebně- pouze po vyšetření trusu s pozitivním nálezem. Každopádně pokud se objeví jakýkoliv vnitřní parazit, je třeba dokončit opakované zbavení skunka"příživníků" ve spolupráci s veterinárním lékařem. Je to důležité nejen pro skunkovo zdraví, ale i pro lidské členy domácnosti- vnitřní parazité jsou mnohdy přenosní na člověka a mohou mít velmi neblahý vliv na lidské zdraví. U skunka se nedoporučuje použití širokospektrálních prostředků proti vnějším i vnitřním parazitům ve formě tzv. "Spot on" kvůli vysoké nárazové zátěži na organismus..
10. Ještě něco navíc?
Čip- čip nezachrání život ztracenému skunkovi při setkání s predátorem ani ho neubrání proti kolům auta, ale při nalezení ochočeného skunčíka člověkem lze doufat v identifikaci na nejbližší veterině nebo záchranné stanici zvířat. Aplikace je velmi jednoduchá, prakticky nebolestivá a zanesení čísla čipu do některé ze zvířecích databází může dopřát majiteli pocit klidu. Může si říci, že pro nalezení svého případně ztraceného miláčka udělal maximum.
zdroj fotky FB.
11. Co toaleta? Naučí se? Aneb fekální téma...:-)
Skunci vzhledem k objemnosti a druhově rozmanité potravě disponují docela velkými "porcemi" exkrementů i větším množstvím moči. Nejsou to však čuníci, neschopní pochopit kouzlo používání toalety. Jen druh a četnost využití je odlišný od kočičích či fretčích potřeb. Potřeba je rohové WC, raději několik, podle velikosti ubikce skunků.
Do WC umísťují majitelé a chovatelé různé druhy steliva. My jsme po několika pokusech skončili na gelovém absorbčním stelivu.
Vyzkoušeli jsme prakticky veškeré dostupné typy steliv:
Bentonit se naprosto nehodí do bytové voliéry. Skunci totiž sými "lopatičkami" opatřenými drápy jak rypadly vyhrabují jakékoliv stelivo tak razantně, že obyvák přestává být po použití jejich toalety obyvákem pro lidi. Bentonit maže, ulpívá , špiní, stává se matlavou neumytelnou hmotou i u jeho nejluxusnějších verzí.
Dřevěné pelety, nebo kukuřičná drť se stává souvislou pokrývkou ubikace i jejího okolí. Ani jeden typ nestihá dostatečně rychle odsát tekutinu z moči i výkalů.
Ponechání záchůdku pouze s plastovou mřížkovou vložkou je také nepraktické- moč sice odteče pod mřížku,ale exkrementy tak neskutečně zapáchají, že při dvou ubytovaných skuncích přestává být důležité, zda jsou odžlázkovaní.... :D
Použití papírové podestýlky( "Pampersky") považovali naši skunci za tak výborný vtip, že ho opravdu i přes jeho velký úspěch u hravých skunčat NEBUDEME opakovat!
Gelové stelivo bezpečně absorbuje. I při rozházení lze zamést a vrátit na místo. Nechci dělat reklamu poměrně finančně náročnému druhu steliva, ale stali jsme se dobrými zákazníky ! :-) Nezapáchá, nešpiní, bezpečně během několika minut vysuší i ty nejméně hutné exkrementy našich chovanců.
Pokud se skunk naučí používat jím vybraný preferovaný záchůdek, bezpečně ho vyhledává i po vypuštění do velkého bytu. Samozřejmě - nelze toto vyžadovat od malého skunčete, stejně tak jako u malého štěněte. 12 týdenní Čárka bezpečně ví, kde má záchůdek, Šamponek již dvakrát "nedoběhl", ale snaží se.... WC je totiž přístupné v jejich volérce - tj "v patře" a Šamponek na přístupovém prkénku ještě tutam "prokluzuje" Časová ztráta při sprintu se pak halt projeví chybným umístěním trofeje... :D
Tentokrát to vyšlo! Čárka čeká pod voliérou na Šamponka,který právě vzorně zaúřadoval na WC .... :-)
Čistá toaleta je pro naše skunky znamením, že si mohou na hroudičkách ustlat... :-)Na fotce je bentonit v ještě akceptovatelné formě těsně po výměně podestýlky. Za hodinu byla většina steliva znehodnocena a rozmetána po okolí... :-/
Nedoporučuji vymývat toaletu na 1000% hygienických procent. Stalo se nám, že již pravidelně navštěvované WC bylo jen dopramola vyhrabáno a posléze po několik dní tvrdě ignorováno. Takže- nechat hrudičku použitých ovoněných granulek je nezbytně nutné .
12. Rostou? Nerostou? Kolik je "normální " váha skunka?
Tohle téma bylo pro nás docela žhavé a pár dní i bolestné. Šamponek se nám zdál oproti před očima rostoucí Čárce spíše menší a menší, jeho váha lezla nahoru nějak velmi opatrně. I když jeho chuť k jídlu byla nezměněna- porce, které spoucal nebyly na první zdání nijak velké. Čárka rostla zato jako z vody, respektive její apetit byl natolik extremní, že se začínala nebezpečně podobat dělové kouli před výstřelem nebo přefouklému balonku před prasknutím. Nezbylo nic jiného než oba dva naše skunčíky na dobu jídla separovat.
8 týdenní skunk váží zhruba kolem 500g. Rozdíl může být u skunčíka z většího nebo naopak menšího vrhu. Šamponek je z 9 miminek ve vrhu - jeho váha je tedy "opožděna" úměrně k potřebám růstu sourozenců a závislá na mléčnosti jeho maminky. I když byl jako správný petskunk dokrmván ručně, jeho váha bude stoupat pomaleji než u ničím nelimitované Čárky. Každopádně - pokud se zdá, že růst není úplně v pořádku, je nutné sledovat všechny život ohrožující momenty- odčervení, infekce trávicího traktu, stres při odchovu... Pokud chceme našemu Šamponkovi dopřát správný vývoj - dopřejeme mu kromě správně sestavené skladby potravy i ČAS! Překrmováním malého prcka na živiny příliš bohatou stravou bychom docílili pouze zažívacích problémů - nikoliv rychlejšího růstu. A naopak Čárince prospějeme úpravou stravy ve prospěch "light and limited food"..... :D
Na těchto dvou fotografiích je zřetelně vidět velikostní rozdíl obou našich miminek.
Teď již víme, že 1,90 na 12 týdnech je při takovém vývoji kostry jako má Čárka hranice obezity a 700g v 10 týdnech věku Šamponka je NORMÁLNÍ! Oba mohou v dospělosti mít váhu od 2-2,8 kg a velikost vzrostlého birmského kocoura. :-)
13. Co se vám může stát při koupi malého skunka , na co dát pozor a čeho si všímat? Co Vás čeká až bude petskunk u Vás doma ?
U skunků je narozdíl od jiných domácích mazlíků několik velkých záludností, na které kupující nemusí být připraven.
Pokud v inzerci narazíte na prodej skunků, může vás překvapit velký rozptyl v ceně- od 2500 Kč za jedince až po 800 Eur( 20 000 Kč)
Totéž Vás čeká při shánění v zahraničí. Cena je odvislá od několika zásadních momentů při odchovu skunka. Skunčík může být z voliérového odchovu , neodžlázkovaný , po plachých nesocializovaných rodičích, po rodičích sice socializovaných, leč vlastní skunčík je odchovaný bez socializační fáze v rodině, po rodičích socializovaných špatně a mláďatech vůbec.....
Různé kombinace téhož problému : NESOCIALIZECE + NEODŽLÁZKOVÁNÍ udělá z původního pořízení kámoše do rodiny nefalšovanou noční můru.
Už i mě se stalo ( zřejmě na základě mých příspěvků v mediích ) stejně jako kolegyni ze Slovenska, že mi byl nabízen mladý odrostlý skunk. Zadarmo. Ve finále s doplatkem od majitele. Majitel v zoufalství nad tím, že původní mazlík absolutně nesplnil účel pořízení klasicky lkal nad "rozlitým mlékem". Koupil lacino, od polského prodejce, chovatele ?, který mu zřejmě "opomněl " sdělit, že nekupuje petskunka, ale skunka. Že skunk sice podstoupil odžlázkování, ale to mu nevratně poškodilo konečník, kterýžto nedostatek se projevuje nekontrolovatelným únikem stolice. Smutné, leč v dnešní době ne neobvyklé. Veškerých exotičtějších tvorů se neujímají k chovu pouze nadšenci, ale též pokušitelé rychlého bohatnutí. Je typické jednání u množitelů především u psů či kočiček., ale exotům se nijak nevyhýbá :-/
Pchá! Zde si možná někdo z potenciálních zájemců o skunčíky se zdviženým obočím uleví nad naivitou takového kupujícího se slovy: To by se MĚ stát nemohlo! Poznám přece socializované mládě (štěně, kotě...) !
JENŽE- skunk je od přírody jiný tvor. I dospělci jsou k cizím nedůvěřiví. To že se nechají pohladit od cizího člověka, přijmou pamlsek, neznamená, že jejich děti budou alespoň stejné. Mládě Vám i u velmi dobrého chovatele dají do dlaně stočené v klubíčku. Podle denní či večerní doby, blízkosti krmení pak toto mládě buď "ježečka" rozbalí a bude aktivní nebo může ve stejné poloze strnout. Demonstruji to na naší Čárce, ochotné okamžitě po seznámení s novinkou projevit aktivity domácího mazla a na Šamponkovi, který je odtažitější povahy a cizí lidi prostě nemusí. Trošku škodolibě podotýkám, že miluje jen mě...
Na této fotce je vidět jak Čárka rychleji "ožívá" a po probuzení ve dne "rekognoskuje" poklidně terén z mého náručí. Šamponek se drží hesla , kdo má hlavu strčenou ve vlastním zadku není vidět.... :D
Pomalé rozbalování ze spící a obranné pozice předvádí Šamponek na této fotografii:
Jak tedy poznáte, že Váš skunčík je mazlík nebo jen zvířátko určené k chovu nebo nic z toho všeho? Těžko!
Rozhodně nedoporučuji kupovat " na blink" na trhu zvířat, bez kontaktu předem, bez alespoň krátkého videa ukazujícího soužití konkrétního vámi vybraného skunčíka v jeho rodném domě. Zvlášť pokud se pro chovance vydáte třeba na druhý konec Evropy. Pokud Vám přinese chovatel do obytných prostor odněkud stočené klubíčko, počkejte na jeho rozbalení a jeho kontakt s chovatelem. To, že ho nese z chovatelského zařízení nemusí být minus. Třeba má chovatelské zařízení na úrovni, které by mu záviděla i ZOO. ( Jako tomu bylo v našem případě u chovatelky Betiny). Stejně ale (čekáním na rozbalení) postupujte i v případě velké domácí voliéry přímo v obytném prostoru, kde odněkud z hloubi příbytku slyšíte roztomilé skunčí miminkovské popískávání. Ani voliéra doma nemusí znamenat ruční odchov.
Podání pamlsku může kteréhokoliv hladového skunka podnítit v "ukázce" ochočenosti : Ťuťuňuňu on si bere pamlsek...
JENŽE -pokud ho neumí z lidské dlaně vzít jinak, než rázným rafnutím, neumí sebrat kousíček dobrůtky z lidské dlaně, už to by mělo siganlizovat varovnou žárovičku před přílišným nadšením při nákupu. Petskunk od 23 dnů zná pach lidských rukou, miluje je jako zdroj dobrůtek, nehryže do nich a snaží se přitulit ke známé ruce. Takže chovatele, který ho bere pravidelně do ruk takřka okamžitě odmění rozbalením, zvědavým vykouknutím a zájmem. Pamlsek podaný z ruky chovatel bere skunk rychle , ale opatrně. Ovšem ani od chovatele si jednou podaný pamlsek nechce nechat vzít. Je schopen se docela legračně a s dupáním přetahovat o svoji uchvácenou kořist. Vás, coby potencionálního nového majitele, ale takto kontaktovat skutečně nemusí. Nemusí to být nemazlík- jen vás nezná.
Co dál:
Skunka můžete pořídit v celé Evropě i v zámoří POUZE bez dokumentace o původu. Žádné průkazy , které by dokumentovaly , že váš vysněný mazlíček není z příbuzenského spojení neexistují. Pokud Vám chovatel poskytne jeho osobní výpis předků, jste oproti spoustě nových nabyvatelů ve výhodě. Otázkou ale zůstává, jak důvěryhodný je takový dokument , pokud je sám chovatel pouze začátečníkem, který je o jednu dvě generace před vámi.
Při koupi mazlíka natož při zájmu o chovné jedince by tak nový majitel měl mít na zřeteli, že choroby způsobené blízkou příbuzenskou plemenitbou se nevyhýbají ani skunkům. Musí s tím prostě počítat. Výhodou je mít kontakty na více nesouvisejících chovatelů a získat případný více nepříbuzný pár s větší pravděpodobností. Import ze země původu je samozřejmě možný, ale i tak se může nový nabyvatel dočkat zjištění, že koupil ze stejného zdroje jako by mu poskytnul jeho evropský kolega. Co tímto konstatováním sleduji? Pokud koupíte skunky od jednoho chovatele, nemáte jistotu nepříbuznosti. NIKDY. Ani v případě sympatického a dobrosrdečného chovatele. On o původu svých skunků ví většinou právě o tu jednu generaci více, než vy. Nemůže Vám tedy slíbit pevné zdraví, dlouhověkost, nepřítomnost dědičných vad. Dokud nebudou skunčíci zapsaní v plemenných knihách, nebudou se u nich dělat testy DNA, není nic jisté. Sázka do loterie je daň za možnost poznat zblízka tak úžasné tvory, jakými skunci jsou. Mým osobním zájmem je dosáhnout existence nějaké plemenné knihy. Bohužel na můj oficiální dotaz na ČSCH, zda by byl Svaz chovatelů ochoten PP pro skunčíky vystavovat mi od 21.8.2013 do dnešního dne ( 6.10.) nebyl odpovědný pracovník v sekci kožešinovýžch zvířat schopen odpovědět. :-(
Další:
Nemělo by překvapit, že Váš skunk nemusí být při prodeji očkován. Očkování jsem schopna pochopit. U chovů, kde jsou skunci v izolaci, karanténě, je zřejmě opravdu lépe mláďata imunizovat později než třeba štěňata u kterých se předpokládá setkávání se zdroji infekce. Skunčík může mít při odběru necelý půlkilogram- to je opravdu brzy na plnou zátěž některou z polyvakcin. Odčervení je však životně nutné. A to opakovaně. Proto byste neměli vzít od chovatele skunčíka bez odčervení potvrzeného vetem.
Co z pořízení neočkovaného skunčíka vyplývá pro nového majitele?
Dodržení karantény až do plné imunizace prcka, což je cca po 3 týdnech od poslední revakcinace. Pro nás to třeba znamenalo absolutní vynechání pejskařských akcí od data pořízení prcků. Prakticky tedy celou sezonu léto- podzim 2013. Jediná vyjímka, klubová výstava krysaříků, byla u nás provázena akcí, za kterou by se nemusela stydět NASA při zajišťování dopadu marťanské vesmírné lodi do nevadské pouště. :-) Prostě EMBARGO na přímé setkání cizích zvířat a našich skunků, totální desinfekce a desinskece lidských i psích účastníků výstavy... Neúprosná eliminace nebezpečí přenosu nějaké infekce. Stejně tak jsem nemilosrdná k návštěvám, které si chtějí skunky pomazlit- Detol na ruce, jinak NIC ! :-)
Není to pouze ochrana vložených hmotných investic, které při pořízení skunků opravdu nejsou zanedbatelné. I ta je samozřejmě v hledáčku zájmu. Ale odléčit skunčího prcka třeba jen s průjmem znamená docela namáhavý proces. A to si myslím, že zvládám podobné akce u psů i koček vcelku s přehledem. Skunk těžko polkne tabletu, byť rozdrobenou, dostat do něj třeba jen Smectu je záležitost pro dva dospělé a věci znalé lidičky. Odměnou za pomoc a záchranu zdraví je pak totální ignorace až averze k člověčímu zachránci malým marodem.
A další:
Skunka nelze cvičit v pravém slova smyslu. Neplatí na něj "tresty" fyzické- plácnutí podnítí skunka maximálně k letmému otočení hlavou a pokračování v činnosti jím zvolené. Neexistuje systém zákazů, které respektuje pes. Skunk se chová po "kočičím"- když mě nevidíš člověče, je opět vše povoleno. Moje hlasité NE při Čárčině opakovaném ataku na odpaďák už je leckdy korunováno úspěchem- vrací se ke mě podívat, jestli jí něco dobrého dám. Chtěla jsem totiž formou pozitivní motivace vytěsnit koš z jejích zájmů. Pokud však nedostane pamlsek , jde neochvějně zvrhnout odpaďák. Plácačku na mouchy, která působí bezpečně jako strašidlo pro pejsky a kočičky při nevhodné činnosti( nepoužívané k plácnutí, ale jen k pohrození ) mi Čárka doslova sežrala. Plácla jsem ji přes drzý čumák ( Ochránci zvířat : Do mě!!!) , což s ní ani nehnulo. Plácačka povolila při druhém plácnutí o hřbet ,plácací děrovaná část se rozlétla na několik kusů - což skunčička kvitovala radostným dupnutím a úprkem s kouskem plácačky do své voliéry.
Je sice pravda, že takové příhody v naší rodině končí výbuchem smíchu všech přihlížejících, ale nepřipraveného nového majitele bude stát zjištění o sveřepé nátuře skunka hodně nervů.
Pozitivní motivace je pro skunky bez vyjímky jídlo. Pamlsek , který v dětech nemilujících zeleninu vzbuzuje pohled s očima v sloup, může být skutečně trošku neobvyklý. Každý z našich skunků má jiné chutě. Pro Čárku je to totiž neodolatelnou pochoutkou třeba i kousek celeru, pro který je ochotná udělat takřka cokoliv. Šamponek miluje sladké ovoce a sušené masové proužky pro psy.
Pokud máte jakékoliv dotazy, které Vás při zájmu o skunky napadnou- klidně se mě ptejte. Co nevím, zjistím si u zkušenějších, s kterými jsem v kontaktu ! Mám totiž opravdový zájem o objektivní informace pro případné další chovatele či majitele. Příběh majitele polského skunčíka mě totiž hluboce zasáhnul. Je mi líto lidí z tohoto příběhu i skunka....
Pohyb venku na vodítku a postroji nedělá skunčíkovi žádný problém...
14. Legislativa a nač může majitel skunka narazit při střetu s úřady!
Skunk i PETskunk patří druhově mezi šelmy. .
A ty mají v naší zemi zostřený režim držení. V případě lva či pumy chápu. V případě odžlázkovaného petskunka lehce tápu... :-) V CZ platí Zákon na ochranu zvířat prot týrání a stejně tak několik vyhlášek , které přímo s tímto zákonem souvisí . Byla jsem upozorněna, že na mém webu chybí zmínka o nutnosti poprat se i legislativními normativy pro držení skunků.
I když většina skunků v Česku zatím bydlí bez "bumášky", doba se mění a zájemce o nového domácího kámoše by si měl uvědomit, že vlastnit zvíře je odpovědnost i vůči zákonům platným v zemi, ve které žije. A že stačí porušit Vyhlášku a "dobrý soused " by se mohl starat místo něho..... :-) Potyčku človíčka zmítajícího se bezradně mezi paragrafy může novému majiteli skunčíka zjednodušit několik odkazů, viz níže. Rovněž ten, kdo uvažuje o odchovu skunků, by měl mít předem jasno, kde a kdo mu mladé skunčíky zbaví pachových žlázek. Tento úkon je na hraně povolených zákroků, pro některé veterináře již za hranicí legislativních možností. V zahraničí rovněž není ve všech sousedních zemích povolen.
Takže - uvažovat o chovu a nemít přitom jasno, co se smrdutými žlázkami skunčat -JE KRAJNÍ LEHKOMYSLNOST!!!!
Pro ty, kdo se hrozí četby plné odrážek, odstavců a paragrafů v kostce:
Skunk musí být řádně opatrován a krmen a navíc samozřejmě chován v odpovídající ubikaci. Toto ubytování by mělo být schváleno Krajskou veterinární správou na základě kladně schválené žádosti podložené patřičnou platbou. Ohlášený chov podléhá kontrolám . Ale je lépe být kontrolován v řádně vedeném chovu než být "naprášen" a popotahován. :-)
eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/aktuality/